top of page
MOT_WH.png
Unizd LOGO.PNG

> Novosti i promotivne aktivnosti

plakat_sali_2021_A3 (3)_page-0001.jpg
22. listopada 2021. u Salima na Dugom otoku održano je javno predavanje u sklopu kojeg su prezentirane projektne aktivnosti. Sanja Klempić Bogadi (u ko-autorstvu sa Sonjom Podgorelec) održala javno predavanje Vremenski aspekti otočnih migracija: primjer zadarskih otoka. Nenad Starc održao je predavanje Otočna razvojna politika: tko kasni, a tko je već zakasnio? Predavanje je podržala općina Sali.
Cuka Novosti.jpg

Idejna polazišta projekta Mreže otočne temporalnosti predstavljana su u novom broju časopisa Sveučilišta u Zadru LANTERNA. Suradnica Anica Čuka predstavila je problematiku temporalnosti u kontekstu vlastitih geografskih istraživanja na Dugom otoku.

Splitera.jpg
Tomislav Oroz sudjelovao je u radu međunarodnog književnog festivala Salon meets Agora: Literary Mapping of the Mediterranean, koji se održao od 27. studenog do 5. prosinca u Splitu. U sklopu okruglog stola tematski naslovljenog Mediterranean from the point of view of cultural anthropology sudjelovao je u raspravi s Virginiom Monteforte s Malte problematizirajući suvremene migracijske, identitetske i otočne teme (Crosbi).
snimka plenarnog predavanja.JPG
Tomislav Oroz sudjelovao je kao plenarni izlagač na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji Interkulturni prostori – povijesne rute i pasaže u sadašnjosti s posebnim obzirom na Sredozemlje, organiziranoj od strane Društva za interkulturnu germanistiku (Sveučilište u Zadru, 19-22.4.2022.). Predavanje From 'Time to Time' - Time Routes and Temporal Fragments in the Representations of Eastern Adriatic problematiziralo je raznolike temporalne modalitete (anticipacija, dosada, lijenost, fjaka, etc.) kroz tri etnografske vinjete (putopisi, turistički promidžbeni filmovi, ličnarnica na Dugom otoku) na prostoru Istočnog Jadrana. (Crosbi).
flyer MOT (3).jpg
Za potrebe popularizacije projekta Mreže otočne temporalnosti dizajniran je letak s osnovnim informacijama o projektu, ciljevima projekta, suradnicima na projektu i QR linkom prema mrežnoj stranici projekta. Letak je upotpunjen logom projekta autorice i dizajnerice Anđele Žapčić. 
ISISA_2022_Conference_Poster.jpg
Voditelj projekta Mreže otočne temporalnosti te suradnici na projektu sudjelovali su u radu 18. međunarodne konferencije udruženja ISISA (International Small Island Studies Association) Islands of the World- Islands: Nature and Culture, održane od 13.-17.6.2022. godine na Sveučilištu u Zadru. Voditelj projekta Tomislav Oroz te suradnici Nenad Starc i Anica Čuka sudjelovali su u svojstvu izlagača, članova organizacijskog odbora i članova znanstvenog odbora. Suradnice Sanja Klempić Bogadi i Sonja Podgorelec sudjelovale su kao izlaganjem, te u svojstvu članova znanstvenog odbora. Petra Valovičić i Jadran Kale rezultate svojih dosadašnjih istraživanja prezentirali na skupu. U sklopu višednevne konferencije sudjelovalo je preko stotinjak izlagača iz cijelog svijeta, a sudionici skupa posjetili su otoke Pag, Ugljan i Dugi otok.  

Knjiga sažetaka


Program
IUC.jpg
Tomislav Oroz (PI) sudjelovao je kao izlagač u radionici Paradigms of Europan Cultural Analysis: The Mediterranean Sea as the Common Space održanoj u Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku od 23.-28.7. 2022. U prezentaciji naslovljenoj In the Ruins of the Past - Historical Debris and Temporal Regression in the Eastern Adriatic Tomislav Oroz prezentirao je rezultate istraživanja u sklopu projekta Mreže otočne temporalnosti fokusirajući se na društvena, povijesna, kulturna i ideološka izvorišta raznovrsnih temporalnih modaliteta na Istočnom Jadranu uzimajući u obzir komparativni pristup u širem mediteranskom prostoru. Usporedba je posebno bila fokusirana na sličnosti između diskursa zakašnjele modernosti, većinom asociranog uz prostor pograničja u Jugoistočnoj Europi, te sličnih pitanja temporalnog odrugovljenja proizašlih iz talijanskog južnog pitanja (Questione meridionale).

 
bottom of page